Magazyn Korea Times publikuje ranking artystów z najwyższymi dochodami [News]

koreatimes_news

Mówiąc wprost, rok 2012 należał do PSY.

Ten 36-letni piosenkarz i kompozytor, który zawojował świat swoją piosenką Gangnam Style i zyskał tym światową sławę, był w zeszłym roku najlepiej opłacanym koreańskim celebrytą, zarabiając ponad 40 milionów dolarów (około 129 milionów złotych) dzięki koncertom na całym świecie, reklamom i innym czynnościom przynoszących zysk.

Jego szacowany dochód osobisty to mniej więcej 28 milionów dolarów (ponad 90 milionów złotych) po podziale dochodów w skali 7:3 z YG Entertainment.

Pięcioosobowy zespół Big Bang zajęli drugą pozycję, a po nich w rankingu znalazła się łyżwiarka figurowa, Kim Yuna. Następne były Girls’ Generation oraz gimnastyczka Son Yeon-jae, która wzbogaciła się głównie dzięki reklamom telewizyjnym.

Szóstą osobą, która zarobiła najwięcej był medalista igrzysk olimpijskich, pływak Park Tae-hwan. Zaraz za nim znaleźli się sześcioosobowy zespół 2PM, aktorka Kim Tae-hee oraz piosenkarz/aktor Lee Seun-gi.

Lista została stworzona w oparciu o doniesienia prasowe, wliczając w to jedno z magazynu Forbes Korea oraz wielu raportów zarobkowych pobranych z giełdy papierów wartościowych. Dokładny przychód każdego z wymienionych wyżej artystów nie został ujawniony.

Przypuszcza się, że PSY utrzyma swoją pozycję najlepiej zarabiającego koreańskiego celebryty w tym roku, biorąc pod uwagę fakt, iż tylko w pierwszym kwartale zarobił już ponad 8,86 milionów dolarów (ponad 28 milionów złotych). Największym czynnikiem była reklama wyświetlona w lutym w trakcie trwania meczu Super Bowl w Stanach Zjednoczonych, za którą dostał 5 miliardów won (około 14 milionów złotych), za ubranie pistacjowej marynarki i taniec z długonogimi tancerkami ubranymi w stroje orzechów. Dochód PSY przez pozostałe miesiące zależeć będzie o jego nowej piosenki, Gentleman, która będzie miała swoją premierę podczas jego koncertu w Seulu 13 kwietnia.

Big Bang w zeszłym roku zgarnął aż 78 miliardów won (około 223 milionów złotych), według raportu LIG Investment and Securities, głównie dzięki światowej trasie koncertowej. Według tegoż raportu, grupa zarobiła około 6,7 miliardów won (około 19 milionów złotych) tylko dzięki dwóm październikowym koncertom w Tajwanie, potwierdzając swoją ogromną popularność w krajach azjatyckich.

Nie wiadomo jak profity zostały rozdzielone między członków zespołu i ich agencją, także YG Entertainment. Lider grupy, G-Dragon, przyznał w trakcie programu rozrywkowego, że zarabia najwięcej mówiąc: Moje zarobki są naprawdę dobre. 

Moi rodzice, zwłaszcza moja mama, są z tego powodu bardzo szczęśliwi, powiedział. Dzięki moim zarobkom, przeprowadziliśmy się do nowego domu i kupiliśmy samochód. 

Trzecią najlepiej zarabiającą gwiazdą okazała się Kim Yuna, która, według firmy public relations Innocean Worldwide,  zyskała 25.1 miliardów wonów w zeszłym roku dzięki występom w aż 34 różnych reklamach telewizyjnych.

22-letnia atletka odnotowała wielki wzrost popularności tuż po wygraniu Światowych Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Figurowym, które odbyły się w Kanadzie w zeszłym miesiącu. Na emeryturę przejdzie w przyszłym roku, tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Rosji.

Dziewięcioosobowy zespół Girls’ Generation zarobił ponad 60 miliardów won (nie 600 miliardów jak mówi wykres), a członkini Yoo-na ma największy dochód ze wszystkich dziewcząt. Znaczna część tego przychodu została uzyskana w Japonii, gdzie ich album oraz teledysk rozeszły się jak świeże bułeczki.

Podczas gdy gimnastyczka Son Yeon-jae zarobiła około 16,2 miliardów won, pływak Park Tae-hwan dorobił się 14,7 milardów won. Do tych zarobków przyczyniły się głównie występy w reklamach. Fani Parka wyrazili ostatnio swoje niezadowolenie z powodu jego przesadnej aktywności w celu zarobienia pieniędzy, wliczając w to reklamę zakupów.

koreatimes_news_2

Najlepiej zarabiająca wytwórnia: SM Entertainment.

Wzrastająca ilość lokalnych wytwórni muzycznych żeruje na wzroście popularności koreańskiej popkultury na całym świecie.

SM Entertainment, której przewodzi były piosenkarz Lee Soo-man, była w zeszłym roku najbardziej dochodową agencją z zarobkiem wynoszącym 241,3 miliardów won. Wynik ten polepszył się, w porównaniu do roku 2011, aż o 69%. Zysk operacyjny wzrósł prawie dwukrotnie i wyniósł 60,5 miliardów won. SM jest reprezentowane przez Girls’ Generation, TVXQ, Super Junior, BoA, SHINee i innych.

Drugą najlepiej zarabiającą wytwórnią była YG Entertainment, zarządzana przez byłego piosenkarza Yang Hyun-suka. Firma, do której należą PSY, Big Bang oraz 2NE1, zarobiła 99,7 miliardów won, polepszając swój wynik z roku 2011, kiedy zyski wyniosły 62,5 miliardów won.

Następna była JYP Entertainment, założona przez piosenkarza i kompozytora Park Jin-younga, która uzyskała 40 miliardów won. Następne w rankingu były Cube Entertainment oraz FNC Entertainment.

Cube ma w swoich szeregach popularne zespoły BEAST oraz 4minute, podczas gdy FNC Entertainment to agencja, do której należą FT Island oraz CNBLUE.

Wkrótce zobaczymy więcej wytwórni, które zarobią 100 miliardów won, gdyż popularność koreańskiej muzyki stale rośnie, a gwiazdy zaczynają podbijać świat, powiedział Kang Tae-kyu, analityk koreańskiej sceny muzycznej.

cr: bbupdates

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: